in

Makarona Karbunara me Tuna – Sot ju Ftojmë të Provoni Recetën e Preferuar të Gjirokastritëve në Rimini të Italisë!

Provoni këtë recetë të shijshme, klasike dhe të shpejtë të Makaronave Karbunara me Peshk Ton!

Është e butë dhe e kënaqshme dhe e përkryer për një darkë pas një dite të gjatë pune…

Udhëzimet:
– Në një tigan perzieni hudhër me vaj ulliri.
– Ndërkohë, derdhni tunën dhe pastaj vendoseni në tiganin me hudhër.
– Tani shtoni verën dhe lejeni të avullojë (‘sfumare’).
– Më në fund shtoni pak pluhur djegës dhe disa majdanoz (ose nenexhik)
– Në një tenxhere, vloni makaronat në ujë të vluar (më parë i kripur me 2 lugë kripë)
– Ndërkohë, vendosni vezët në një tas dhe shtoni djathë parmexhan ose djathë guda, pak kripë dhe piper dhe pak majdanoz; pastaj trazoni çdo gjë me një pirun.
– Kur makarona është al dente (pothuajse gati, por ende pak e fortë), zbrazeni atë dhe përziejeni me salcën me ton
– Hidhini makaronat apo linguinet dhe tonin në tasin me vezë, salcën parmexhan dhe guda dhe trazojeni atë në mënyrë që të bashkohen të gjitha së bashku.

Shërbehet e nxehtë! ?

PËRBËRËSIT PËR PASTA PËR 2 VTEA:
– 200g / 7oz makarona linguine
– 2 kanaçe ton në vaj
– 2 vezë
– 30g / 1oz djathë të grirë parmixhiano
– 30g / 1oz djathë të integruar Pecorino ose guda
– vaj ulliri
– 1 karafil të hudhër
– kripë
– piper
– 1 gotë verë të bardhë
– majdanoz
– piper djeges

Ju bëftë mirë! 🙂

What do you think?

Written by admin

Zëri i Vajzës nga Kukësi Rrëmbeu Zemrat e Shqiptarëve në “The Voice Kids”! Gërshetat e Dhisë e Kujdesi ndaj Kafshëve, Pasioni i dytë i saj!

Mungesa e Vlerësimit në Punë Burim i madh Stresi! Por nuk është vetë Puna juaj që e Shkakton…