Ja si te pergatitni salce me borzilok, hudhra e vaj ulliri per makarona

Sot E HOXHALLARI jANKO ju fton te pergatitni :

Salce me borzilok, hudhra e vaj ulliri per makarona.

Ja perbersit:

Domate , nje luge sheqer , 1 luge kripe , vaj ulliri, gjysem gote uji , 1 kok hudher dhe borzilok.

Ne fillim lahen domatet dhe u behet nje kryq i vogel me thike.

I hedhim ne nje tenxhere me uje te nxehte per rreth 1 minute dhe  me pas i kalojme ne nje ene me uje te ftohte. Kjo ndikon per heqjen me lehtesi te lekures.

Me ane te thikes heqim pjesen e bishtit ne forme koni duke i shtrydhur lehte per te nxjerre farat.

I hedhim ne mikser, i bejme  pure dhe i ziejme deri sa masa te trashet.

Me pas shtokme sheqerin , kripen , thelpit e hudhrave , vajin e ullirit dhe e leme gati nje ore ne zjarr te avashem.

Ne fund i hedhim borzilokun dhe mbushim kavanozat qe i mbyllim mire dhe 20 min i leme ne banjomari .I heqim nga tenxherja dhe i kthejme  permbys deri sa te ftohen plotesisht .