in

Kjo eshte embelsira “Kompekaj” qe disa e gatuajne gabim

Kompekaj eshte nje embelsire e njohur shqiptare. Ajo eshte nje emblesire e thjeshte, por shija e saj mbahet mend gjate.
Me poshte po ju sjellim receten e pergatitjes se saj.

Ingredientet
2 petë sfoljatë ose 5 petë të zakonshme
8 kokrra vezë
8 lugë gjelle sheqer
8 lugë gjelle miell
2 lugë gjelle kakao
2 lugë gjelle gjalpë
1 filxhan arra të thërrmuara

Për shërbetin:
2 e 1/2 gotë sheqer
2 gota ujë

Pergatitja

1. Rrahim vezët me sheqerin derisa të rritet volumi dhe vezët të ndryshojnë ngjyrë të zbardhen, më pas shtojmë dhe gjalpin e shkrirë.
2. Përziejmë miellin me kakaon dhe me arrat, e shtojmë në mënyrë graduale tek ena ku kemi rrahur vezët duke e përzier me kujdes nga poshtë- lartë me qëllim që të mos ulet vëllimi.
3. Lyejmë tavën me gjalpë dhe shtrojmë një petë duke e ngritur anash. Hedhim masën e përgatitur, më pas shtrojmë petën tjetër duke e vendosur sa më lehtë.
4. E vendosim më pas ëmbëlsirën në furrë në temperaturën 180-200 gradë Celsius për 30-35 minuta.

Ndërkohë përgatisim sherbetin dhe e lemë të ftohet. Më pas kur kompekaja të jetë pjekur e sherbetosim.

Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Kujtesë/Në këtë foto të rallë të arkivit tonë janë punonjësit e koçekëve dhe përpunimit të bimëve medicinale në qytetin e Gjirokastrës

Kujtesë/ Ne foto punonjës të frigoriferit të ndërmarrjes së grumbullimit në Gjirokastër