in ,

Keto petullat pa maja dhe sode do t’iu bejne te lepini gishtat…

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim në krye të listës së gatimeve shqiptare janë petullat.

Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo.

Ne sot i guatuam sipas nje recete te vecante, pa maja dhe pa sode. Me poshte po jua zbulojme dhe ju.

Perberesit:
4-5 filxhanë çaji me miell
1 lugë çaji kripë
1 gotë ujë të vakët

Pergatitja:
Në tavolinën e punës shtojme miellin, hapim një gropë në mes dhe shtojme kripën.

Tani shtojme ujin me ngadale dhe fillojme e punojme brumin derisa të arrijme një masë kompakte. E lini të pushojë për gati 1 orë.

Filloni e ndani në copa të vogla me ndihmën e një luge dhe e skuqni në një tigan me vaj luledielli të nxehur paraprakisht.

Pasi i keni skuqur, i shijoni të ngrohta me sheqer, mjaltë, shurup panje, djathë ose diçka tjetër sipas dëshirës!

Ju befte mire

What do you think?

Written by Admin

Cfarë ka ndodhur me sepetet e jetës në shtëpitë e vjetra të Gjirokastrës, a janë apo mungojnë?!

Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve,Edmond Brahimaj, ka një mesazh për besimtarët