in

Keni ngrene ndonjehere çiçibune dhe a ju ka pelqyer shija e tyre?

Per ata qe nuk e njohin kete frut kujtojme se quhet cicibune, Ne Shqiperi nuk rritet ne blloqe e kopshte po mbin si rastesisht e rritet edhe ne lartesi.

Nje peme e tille, goxha e larte, edhe 20 metra, lartesohej dikur, gati 50 vjet me pare tek perroi qe shkonte nen rrugen e postbllokut, aty ku mjetet dhe sot marrin kthesen per te hyre ne lagjen Punetori drejt Ures se Nanxes, ne Bend,  te sheshi i Mullirit dhe ne ate “Cerciz Topulli”

Pas ketij pershkrimi, shtojme se femijet dhe t e rinjte, jo vetem te lagjes Punetore,me siguri qe i kane provuar cicibunet, shijen e tyre te vecante.

Nese po c`kujtime ju lidhin me cicibunet qw tani i shohim vetem ne foto ndersa dikur i shijonim direct nga pema por dhe ne dyqanin privat te babait te te ndjerit , gjirokastritit te njohur, Dino Çiço.

What do you think?

Written by admin

Gezuar Kurban Bajramin!

Ju ka marre malli per Domatet e Dhoksatit? Si varietet e gjeni dot ne kete foto?