in

Kenga qe bashkoi ne krijimtari kompozitorin Naxhi Kasoruho dhe poetin Hader Mevlani

Kjo histori e “vogel” i perket vitit 1979 kur Naxhi Kasoruho kishte marre detyren e pergjegjesit te muzikes ne pallatin e kultures Andon Zako Cajupi.

KOMPOZITORE E SHKRIMTARE ISHIN MOBLIZUAR PER TE KRIJUAR KENGE PER FESTIVALIN E RINISE QE PER ATE VIT PERKONTE ME NJE NGJARJE TE RENESISHME HISTORIKE PER VENDIN.

Te gjithe kompozitore e hartues tekstesh ishin ne gare, ne konkurim, kush do fitonte cmimin e pare ne festival.

Naxhiu kujton se kish perfunduar kengen dhe i duhej nje tekst me vargje qe te shkonin ne nje vije me melodine por asnje nga krijuesit e asaj kohe nuk iu pergjegj, se secili ishte i angazhuar.
Ku t`i gjente vargjet, te merrte ndonje tekst te ndonje autori te njohur apo t`i binte kembeve ne Tirane?

Ne nje situate te tille , i propozuan qe te kerkonte mbeshtetje letrare nga poeti maturant Hader Mevlani dhe, kur e takoi , pranoi me nje druajtje te shfaqur. Ndoshta kjo situate e beri Haderin te merrte „inat“ dhe „revolten“ ta nxirrte nga vetja me vargje frymezuese qe, kur Naxhiu ato i vendosi prane notave muzikore kerceu nga entuziazmi e dashuria per poezine e bukur te poetit maturante.

Erdhi dhe dita e festivalit.

Tre nete salla e pallatit te kultures buciti nga kenget dhe, me ne fund, juria, e mbeshtetur edhe ne pelqimin masiv te kenges nga publiku vendosi qe kenga e kompozuar nga Naxhi Kasoruho me tekst letrar te poetit Hader MEVLANI, kenduar nga Berti i Kanes dhe Xhani Femera, te dy kengetarete rinj e te talentuar, te fitonte cmimin e pare.

Nga ai festival e ne vazhdim, te dy fituesit e cmimit te pare, u bene bashke ne krijimtari, njeri me muziken tjetri me fjalet dhe paten arritje edhe me pas.

Kush e kujton kete fewstival do donim te mesonim titullin dhe vargje te kenges!

What do you think?

Written by admin

Lunxhëria visi me heshtje dhe kambana me gjuhë -Nga Aleksander Çipa 

Ja cfare u tha sot ne Konferencen per kulturen, kerkimin, inovacionin dhe…