in

Kabunia – Ju ftojme ta provoni kete embelsire te vecante

Sa prej jush e njohin kete embelsire te vecante?

Nese keni frike se nuk do t’iu dale e mire, ne po iu sjellim me poshte receten e saj e cila do t’iu a thjeshtesoje punen.

Perberesit
1 filxhan oriz
2 filxhan lëng mishi
1 filxhan sheqer
1 lugë çaji kanellë
150-200 gram rrush të thatë
1/3 lugë çaji karafil
3-4 lugë gjelle gjalpë të freskët

Pergatitja

1. Ne fillim vendosim rrushin e thatë në ujë të ngrohtë që të zbutet.

2. Kaurdisim orizin me gjalpë dhe më pas shtojmë lëngun e mishit të vluar, rrushin e thatë dhe një majë luge kripë.

3.I mbulojmë me kapak dhe e lemë orizin të ziejë sa të krijojë bulëza.

4.Me pas e largojme nga zjarri dhe e përziejmë me sheqerin, kanellën dhe karafilat.

5. E mbulojmë përsëri me kapak dhe e lemë 10-15 minuta të pushojë në ngrohtësi në vatrën e sobës së fikur.

6. Ne fund e servirim në tasa duke e spërkatur me kanellë dhe me pak sheqer të djegur për dekor dhe shije.

Ju befte mire

What do you think?

Written by Admin

C’po Ndodh ne Fier? Helmohen Perseri rreth 25 Nxenes ne Gjimnazin “Janaq Kilica”!

“ E Folura e Mondës është Thesar”-Raimonda Lilo Propozohet “ Qytetare Nderi” e Gjirokastrës për të Folmen Puro Gjirokastritçe!