in

Ka Ndodhur/ Tregu i Gjirokastrës Eshtë Dëmtuar Rëndë Nga Një Zjarr i Madh!

Nga gazeta “ Dielli”, Boston, 13 tetor 1912, mesojme se Tregu i Gjirokastres eshte demtuar rende nga nje zjarr i madh.

Zjarri ra me 18 korrik te atij viti dhe jane djegur rreth 70 dyqane qe me pas edhe jane rindertuar.

Gazeta shkruan se midis dyqaneve qe u shkrumbuan nga zjarri ishte dhe i Idriz Gurit “ patriotit te flakte te perjashtuar nga ushtria dhe te burgosur disa here nga qeveritaret turq”.

Patrioti Idriz Guri lindi ne Gjirokaster me 1870 dhe u nda nga jeta me 22 maj 1941.

What do you think?

Written by Admini

Aleksandër Çipa: ” Xhevahir Spahiu Majë e Lartë e Gjithëkohshme e Kulturës Sonë të Shkrimit dhe Ligjërimit Poetik”.

Njihuni me Paketën Fiskale për Procesin e Rindërtimit pas Efekteve nga Tërmeti 26 Nëntorit 2019