in

Ja disa nga sekretet per pergatitjen e byrekut me pete te gatshme

Byreku mbetet nje gatim shume i shijshem dhe mjaft i perdorur ne kuzhinen tone shqiptare. Ai eshte nje gatim qe ne kohen tone nuk na merr shume kohe sepse ndryshe nga kohet e shkuara tashme ai mund te pergatitet edhe me pete te gatshme te blera ne nje dyqan.
Por, qe byreku te na dali sa me i mire kur perdorim pete te gatshme duhet te dime disa sekrete te vogla per pergatitjen e tij .

Si fillim , ne mbushje tek spinaqi hedhim nje luge gjelle mielli pasi thith lengjet e spinaqit edhe byreku nuk del i qullet.

Se dyti duhet ta fusim byrekun ne furre ne pjesen e poshtme te saj ne menyre qe byreku te piqet nga ana e poshtme.
Mbas 15 min e pjekim ne anen e siperme

Se treti furren duhet ta parangrohim ne temperature me te ulet pasi petet e gatshme kane veti te piqen shume shpejt nderkohe qe mbushja do shume kohe. Furra duhet parangrohur ne 150 grad.

What do you think?

Written by admin

Luftetari Kampion i Kategorise – Urimi i vecante i Kryetarit te Bashkise Flamur Golemi!

Merreni te gjithe vitaminen A ne nje luge me kete gatim