in

Ishin shume te thjeshta, ja si i pergatitem te famshmet Pancakes

Mini krepat Amerikan ose ndryshe sic i njohim Pancakes eshte nje lloj petulle amerikane. Ajo eshte nje emblesire e cila sherbehet per mengjes. Me poshte ne po ju sjellim receten e pergatitjes se tyre.

Perberesit per kater persona

pak kripe
125 gr miell
180 ml qumesht
30 gr gjalpe
1 kokerr veze
25 gram sheqer
5 gr maja pluhur per embelsira

Pergatitja e recetes

1. Marrim nje ene qelqi dhe perziejme vezen me sheqerin dhe me pas shtojme nga pak qumeshtin.
2. Mbasi kemi krijuar nje mase homogjene hedhim gjalpin e shkrire.
3. Ne nje ene tjeter hedhim miellin, majane pluhur per emblesira dhe kripen.
4. Ne fund te dyja masat i bashkojme sebashku.
5. Ne nje tigan te vendosur ne zjarr te lehte, marrim nje mase te vogel te brumit dhe e hedhim ne te gjithe tiganin te cilin e kemi kaurdisur me gjalp pak me para.
6. Kur ne siperfaqe krijohen disa buleza e kthejme pancakes ne krahun tjeter.
7. Ne fund i vendosim te gjitha njera mbi tjetren.
8. I shoqerojme me mjalte, reçel ose me çokokrem sipas deshires.

Ju befte mire!

What do you think?

Written by Admin

Në dasmat e para të Gjirokastrës, kë zinte gjumi e nxinin në fytyrë me fundin e tiganit

Shkrimtari gjirokastrit 91 vjeçar Jonuz Karaulli poezi malli për Gjirokastrën