in

Hasude, harroje, nuk e ben dot si te gjyshes time gjirokastrite!

Keto dite jane te ngjeshura per amvisat, sos pune e shtetit ose private, po dhe pergatitjet per embelsiren e vitit, bakllava, dhiple apo torte per vit te ri.

Dy shoqe, njera gjirokastrite, tjetra libohovite, me telefon u moren vesh qe te benin kadaif dhe hasude.Per hasudene edhe u zune,se kush nga gjyshet e bente me te mire, e Gjirokastres apo e Libohoves.

-MESO NGA UNE- I THA SHOQJA SHOQES-JA ME CFARE E BEJME NE NE LIBOHOVE DHE SI BEHET!

Ne nje ene me fund te rrumbullaket skuqim se bashku niseshtene me sheqerin dhe gjalpin.Pastaj shtojme ujin. Masen qe krijohet e trazojme me luge druri ne temperature jo te larte deri sa uji te pihet plotesisht. Masen e pergatitur e hedhim ne tepsi, e shtrijme dhe e ndajme pjese pjese, ne formen dhe madhesine e luges duke pudrosur secilen me sheqer pluhur dhe me pak kanelle.Normativa per 5 Persona 350 gr.niseshte, 300 gr .sheqer, l70 gr.gjalpe, l70 gr. vaj ulliri si dhe l gote uje.

-JA KJO  ESHTE.KESHTU BEHET HASUDEJA!

-HARROJE, NUK E BENE DOT SI TE GJYSHES TIME GJIROKASTRITE!

-UAAAA,PO SI E BENTE GJYSHJA TENDE?

What do you think?

Written by admin

Roland Çenko bilbil i kenges polifonike qe si ne dimer dhe ne vere ,vetem per kenge ka lere

Kur binte shi, disa guxonin dhe u afroheshin vajzave:”O shoqe, te futem dhe une nje çikë në çadër?”…