in

Gliko me arrët e fshatit Selckë të krahinës së Lunxhërisë

Per te bere gliko me arre, na shkruan nje amvise, gjyshja porosiste arret ne fshatin Selcke te krahines se Lunxherise, arre te vogla qe te qendronin ne nje luge glikoje.

Kete porosi e bente ne periudhen kuar arret sapo kishin nisur te beheshin kokrra, si tani nese eshte koha tamam.

Ajo vepronte keshtu per pergatitjen e glikos.

Arret i vendoste ne nje ene me uje qe zienin, i kullonte dhe i vinte perseri ne uje te ftohte.

Ujin ua nderronte cdo pese ore per tri dite me radhe ne gelqere qe te forcoheshin.

Ajo e vlersonte shume kete process dhe thoshte se eshte proces qe nuk duhet anashkaluar.

Nuk duhet bere gliko me arre thoshte ajo nese nuk vepron ne kete menyre.

Pse nuk di ta them po ngulte kembe.

Pastaj fillonte pergatitjen.

Hidhte sheqerin ne 350 gr uje qe te ziente e te behej i trashe, pra shurup.

Arrave u fuste brenda edhe nga nje bajame per shije dhe i vinte ne shurup qe dhe ato tienin.

Si normative, arra te papjekura 1000 gram, sheqer 1 kg. bajame te bardha te qeruara 50 gram dhe vanile 0,5 gram.

Glikoja kishte pamje dhe shije shume te mire. ja keshtu sic e tregova edhe do ta pergatis. Ju ftoj edhe juve!

What do you think?

Written by Admini

Dita Botërore e Gastronomisë/ Cilat gatime dhe pjata pëlqeni,të gjysheve, të shtëpisë apo restoranteve?!

Kujtesë/ Fanella me numër 1 e fëmijërisë së largët