in

Fasulet e fundit të dimrit, i gatuani që të mos u venë dëm!

Keni akoma fasule nga te dimrit?..Kontrolloni dollapet dhe nese keni eshte mire t`i gatuani qe te mos u vene dem.

Bashke me pranveren fasulet e reja i kemi perpara se, pavaresisht nga virusi, mesa dime, nga fermeret punohet sidomos ne ato zona ku virusi nuk ka ” bere kembe” dhe kurre mos shkofte!

Ky eshte urimi tone. Kemi dite e muaj perpara, na duhen ushqime, perime, fruta, per neser e per pasneser por, sa te dalin fasulet e reja qe eshte ende shume shpejt, te shfrytezojme te vjetrat, dhe nje grusht te kene mbetur.

Le ti gatuajme, menyra e pergatitjes eshte shume e thjeshte dhe nuk kerkon shume kohe, keshtu na shkruan nje nga amvisat, lexuese e rregullt e rubrikes tone ” Kuzhina gjirokastrite”.

Eshte mire te ziejne ne tenxhere me presion, shkruan ajo, se zijne me shpejte , pasi ti lini nje darke te tere ne uje, proces qe nuk duhet harruar, se zbuten dhe fryhen, shtojne thone ne Gjirokaster e gjetke.

Ajo keshillon qe me mire te gatuhen ne bragac po hajde te gjesh te tille, se nuk jane mbajtur, vetem ndonje familje qe i ka patur merak kusite e vjetra.

Kush i ka lene ato nuk i ka marre me vete.Dihet. Iku koha te gatuash ne avli e ne kosht me dru te thata te mbledhura, shkarpa.

Prandaj te vazhdojme te gatuajme ne kushtet e shtepise.

Ja perberesit dhe menyra e gatimit:

Duhen 500 gr.fasule per 4-5 persona.

Lihen nje nate ne uje qe te zbuten, shplahen, hidhen ne tenxhere me presion shoqeruar me 6 gota ujë dhe përbërësit e tjerë; 1 deri 2 qepe, 1 thelp hudhër e madhe, 2 luge gjelle vaj, 1 spec i kuq dhe 1 spec jeshil, 1 karrotë, 2 domate të grira, kripë dhe 2 flete dafinë.

Ne zjarr fasulet ziejnë per 1 orë dhe me pas ulet temperatura per afro 20-30 minuta.

Pasi te kene zier shikoni per kripen se mos “ duan dhe nje cike” dhe, si te bindeni per masen e hedhur, sic jane, po jo te perveluara, i sherbeni ne pjate.

Mos harroni te hidhni nje luge a me pak vaj ulliri, rigon, pak piper te kuq ose te zi po kjo varet, sipas deshires.

Ju befshin shendet!

What do you think?

Written by Admini

Lajm nga Australia për vaksinën e shumëpritur kundër koronavirusit…

Shkon në 52 numri i të shëruarve nga koronavirusi në Shqipëri, ndersa…