in

Dhimitër Qurku për 97 vjetorin e gjimnazit Asim Zeneli

Dhimitër Qurku, ish -drejtor i gjimnazit Asim Zeneli, me rastin e 97 vjetorit te krijimit te ketij institucioni te rendesishem te arsimit ne Gjirokaster, ne faqen e tij ne fb ka percjelle kete mesazh,shoqeruar me nje foto:

This image has an empty alt attribute; its file name is 127014685_830291177527667_5980427349895098431_o-1024x530.jpg

Nga ky gjimnaz breza me radhe kane lene gjurme te arta ne memorialin e kesaj shkolle te shenjte per te gjith ne.Si ish nxenes i kesaj shkolle,si prind,mesues dhe drejtuesi i saj ndiej emocion te veçante,kur kujtoj parashikimin e drejtorit te pare,francezit Viktor Coutant se “Ambicja ime eshte qe keta djem,qe shihnin ketu,te falin nje dite me pasionin zgjimin,zotesine dhe zemren e tyre per te arritur plotesisht madherine e Shqiperise bujare dhe te bukur”. Ne pershendetjen e 85 vjetorit te ketij gjimnazi ne telegramin e urimit nder te tjerat Ismail Kadare thote:E kam ndiere veten gjithmone me fat,qe formimin tim te pare serioz kulteror e kam marre ne kete lice,qe ka qene nder te njohurit e me dinjitozet ne Shqiperi e ne gjithe kete zone te Ballkanit.

Gezuar nxenes dhe kolege te dashur festen e 97 vjetorit te kesaj keshtielle te dijes.

What do you think?

Written by admin

Ndahet nga jeta shoferi nga Fushëbardha Skënder Veliu që gëzonte dashuri dhe respekt në Gjirokastër , Sarandë e gjetkë

Tavë me zog fshati dhe Rosnica Lunxhëria!Porositni, provoni dhe shijoni!