in

“Dardha dimërore”në kujtimet e Persa Mihës dhe çfarë i tha poeti i shquar Lefter Çipa!

Kenga “Dardha dimerore” eshte kenduar ne Festivalin Folklorik te Gjirokastres 2004,me grupin Dea.Nga juria e festivalit eshte vleresuar me çmimin e inerpretimit me te mire.

Ja kujtimet e interpretueses te kesaj kenge Persa Miha:

Ne festival merrja pjese me me grupin e Sarandes,se aty banoja dhe kemi konkurrur me qarkun Vlore.

Kur ia mora kenges,Juria filloi diskutimin, ça eshte kjo menyre te kenduari,nje evolucion melodik,keshtu e percaktuan,i cili ndodh rralle.
Filluan diskutimet jo piluriote,zagorite,lunxhote.

Me pas, Poeti i shquar Lefter Çipa, anetar i jurise, me tha:

“Mos thuaj se je sarandiote,se menyra jote e te kenduarit na vuri ne mendime te gjenim nga ishe”.

Ne fakt une jam rritur me kenget e Lunxhit, Zagorise, Pilurit qe bene epoke ne vitet 70 -80.

Padashur gjithe ato melodi ishin brenda meje dhe i shfaqa ne menyre organike si pjese e qenjes sime.

Mbi kete baze lindi dhe kenga Labovite Xhinde honi,kur kendon moj Persefoni

Mos u cfaq si dallge Joni,

Labovite xhindehoni

Avazet mos ja trazoni,

Labovites xhinde honi

Mjegullen mos e kerkoni

Labovite Xhindehoni

Dhe ne vdeksha mos besoni

Rroj per ty moj Persefoni

Kjo eshte kenga qe me ngriti grupi i Himares,eshte dhe ne you tube.
Pa e ditur,e degjova ne top.chanell pas disa kohesh.

E mendova,mbase nuk e thone emrin tim,me vinte rende,komplekset tona…E kenduan deri ne fund,e te them te drejten u ndjeva e ngacmuar si Femer.Kisha degjuar kenge popullore per Mariken,Vitorine,etj…Po ja dhe nje kenge per nje femer konkrete te diteve tona”.

What do you think?

Written by Admini

Falënderime dhe Urime për Ditën Botërore të Nënës

Gjirokastritët e vjetër tek Tre Urat e Dunavatit:“S`heqim dorë ne nga të ngalasurat dhe të puthurat”