in

Borziloku në vazot Gjirokastrite – Vlerat Shëruese si dhe Gatimet më Popullore të saj!

Borziloku ne familjet gjirokastrite mbahet i thare dhe gjethe, ne vazo qelqi ne vende pa lageshtire, deri ne l vit. Shumica e familjeve, edhe sot, e rritin ne vazo.

 

Ka gjethe te vogla e te gjer , te efekteshme ne shumicen e gjelleve te tradites gjirokastrite si dhe ne sallata, kombinuar edhe me ereza te tjera si rozmarine, rigon, majdanoz, limon, manxurane etj. Ajo është gjithashtu një prej bimëve më të shëndetshme, e pasur me vlera ushqyese që e bëjnë  atë në një ilaç të vërtetë.

 

 

Brenda saj ka Vitamina K që gjendet me shumicë tek gjethet e borzilokut dhe është e domosdoshme për koagulimin e gjakut. Krahas kësaj ka Vitamina A, betakarroten, dhe antioksidantët e fuqishëm mbrojnë trupin nga radikalet e lira, përgjegjëse për plakjen e organizmit. Parandalon rritjen e kolesterolit në gjak, arteriosklerozën, sulmet në zemër, dhe ul mundësinë e goditjeve në tru.

 

Një nga recetat me popullore te saj eshte salca pesto e cila behet me borzilok te fresket e qe me pas perzihet me makarona.

 

 

What do you think?

Written by admin

Gjethet Moskovolisëse – Aromat e tyre ju Hapin Oreksin në Gatimet Tradicionale!

Rigoni – Mrekullia e Maleve të Gjirokastrës, dhe gatimet e preferuara tradicionale!