in

Aktorja e shquar gjirokastrite Mimika Luca feston sot 82 vjetorin e lindjes

Le te urojme dhe te mburremi me aktoren e njohur shqiptare Mimika Luca qe ka lindur ne qytetin e Gjirokastres, me 24 dhjetor 1937, pra 82 vjwt me pare.

ESHTE NGA AKTORET ME TE DASHURA, E VLERESUAR DHE E PELQYER PER LOJEN E SAJ NE FILMAT ARTISTIKE, POR DHE NE DRAMAT KU KA MARRE PJESE

Jeta dhe veprimtaria e saj artistike fillon me interpretime si balerine ne skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, nga 1951 – 1962.

Viti 1962 shenon ngjarje ne jeten e saj artistike. Pranohet aktore në Teatrin Popullor ku ne 15 vjet interpretoi rreth 30 role si Suzana, Luçia, Tjen Ny te “Muri i madh”, Dila te drama Cuca e maleve, Sonja, Nica te filmi Gjenerali i ushtrisë së vdekur, Laja te Kur hidheshin themelet, etj.

Aktorja Mimika Luca ku luajtur ne role te ndryshme edhe ne 12 filma artistikë, ka shkruar drama dhe ka qene nga vitit 1977 pedagoge në Institutin e Lartë të Arteve, dega dramë.

AKTORES TONE GJIROKASTRITE, ME RASTIN E 82 VJETORIT TE LINDJES, I UROJME SHENDET, JETE TE GJATE E TE LUMTUR!

What do you think?

Written by admin

Urojeni, ja kush eshte Babagjyshi-Artist i Vitit te RI 2021!

Gjirokastritët tek Klubi i Gjuetarëve:-Ti e ke në terezi, të ka pjedhë kokoshi…