in

Thoni fjalë të urta dhe kë doni më shumë: gomarin,qenin,maçen apo kokoshin!

Gomari, qeni, maçja dhe kokoshi jane kafshe shtepiake qe njeriu i do shume duke filluar nga gomari, i bindur e pa goje, po sic e dime, jo pa vicka dhe pellitje.

Ja dhe ne foto, i forte per te mbajtur ne kurriz qenin, maçen dhe kokoshin, kafshe me sjellje te ndryshme ne kohe te ndryshme.

Dikur qeni jetonte ne kuvli te thjeshte, brenda e jashte ,dimer e behar, ndersa sot i pranuar ne dhoma dhe shtreter te ngrohte.

Maçja dikur e pa ushqyer po me nuhatje sot e perkedhelur midis kafsheve te shtepise, ndersa kokoshi me rol te pahumbur dhe sot, si dhe ne foto.

C`ka dashur te shprehe autori hajde ta zbulojme por nderkohe ju ftojme  te thoni fjale te urte qe lidhen me keto kafshe, nga nje ose me shume.

Ja disa nga fjalet e urta te popullit qe kemi zgjedhur:

Per gomarin:

Nga nje gomar duhet te presesh edhe shkelma

Per maçen :

Iku macja hedhin valle minjte

Per qente:

Mishin e lire e hane qente

Per kokoshin:

Gomari kokoshit” Sa te madhe ma ke koken”.

Shprehuni dhe cilen kafshe ne foto doni me shume!

What do you think?

Written by Admini

Petkat- Nje nga gatimet tipike te tradites shqiptare

Libër për fisin Lazaj të fshatit Golëm të Gjirokastrës, por jo vetem… Nga Agron MEMA