in

Tare Matua – Trimi nga Lazarati që Refuzoi të Martohej me Shanishanë, Motrën e Ali Pashë Tepelenës

Tare Matua (Birbili) ishte njeri nga 20 trimat lazaratas pjese e gardes ne mbrojtje te jetes se Ali Pashë Tepelenës.

Kur Aliu u be zot i Janinës e rrotull, ne vitin 1810 beri nje vizite ne fshatin Lazarat dhe bujti ne shtepine e Tares ku u prit me nderime e respekt nga familjaret dhe banoret e fshatit.

 

Nga ajo dite, Taria me lazaratas te tjere, djem te rinj, te fuqishem, te provuar ne luftra, u rreshtuan ne garden e Aliut dhe i qëndruan besnik deri ne fund te jetes se tij.

Taria u shqua mbi te tjeret. Veç që ishte trim po ishte dhe shume i pashem.

 

Bukuria e tij i beri pershtypje Shanishasë, motres se Aliut dhe ajo kembenguli te martohej me te…

Po Taria, me tjeter lidhje, i martuar ne Gjirokaster, e kundershtoi dhe vuri ne dijeni pashane që, i prekur nga sjellja e besnikeria e Tares, jo vetem e falenderoi por urdheroi që t`i ndertonin ne fshat, ne Lazarat, nje shtëpi 2 katëshe.

What do you think?

Written by admin

Tjetër Monstër në Fier – I vë flakën shtëpisë dhe tenton të hedh binjaket në lumë

Messi largohet nga kombëtarja e Argjentinës, zhgënjimi e ndjek nga pas