in

Sot kengetari i njohur Redon Makashi ka Ditelindjen, i urojme jete te gjate e te lumtur!

Sot kengetari i njohur Redon Makashi ka Ditelindjen dhe i urojme jete te gjate e te lumtur!

Pasi kreu shkollen fillore tek shkolla “Deshmoret e Lirise” per piano,vazhdoi Liceun Artistike “Jordan Misja” per klarinete dhe Studimet e Larta ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane.

Viti 1989 shenon ngjarje per kengetarin. Me kengen “Vitet me te bukura” merr pjese ne Festivalin e kenges ne RTSh.

Pas kesaj behet pjese e veprimtarive artistike si ‘Maratona e kenges popullore”,ne vitin `89 merr pjese në Festivalin e 28-të në RTSH me këngën “Jemi Zemra e çdo Moshe (Qeshu Rini)”.

Redon Makashi ka marre gati pjese ne te gjitha Fesivalet e Kenges ne RTSh ku dhe eshte vleresuar me cmime.

Në vitin 1999, Redon Makashi ka publikuar albumin “Dikur…” dhe ne 2001 merr pjese ne Kenga Magjike. Në Nëntor 2004 në Kënga Magjike me këngën “Nate E Fundit”, fiton cmimin e kantautorit me te mire te festivalit.

Në 2010 publikon albumin “Kenget E Shekullit”dhe 2012 albumin “Boten Time”.

Redon Makashi eshte nga kengetaret me te preferuar te publikut shqiptar.

 

What do you think?

Written by admin

Gjeni fjale te tjera pas ketyre; byreke, dyfeke,hendeke, dysheke dhe…

Nga Antologjia e Prozës, tregime të shkrimtarëve sarandiotë, lexoni tregimin e Agron Memës “Kosi i Nënës”