in

Shëtitje, lule dhe kujtime në rrugën e nënkalasë në Gjirokastër

Gjelberimi nuk i mungon Gjirokastres.

E tille eshte edhe rruga e nenkalase qe tani ne pranvere ka bukuri dhe hijeshi te vecante. Ne bregoret mbi te cilat ngrihen muret e lashte te kalase te veshura me bimesi kacavjerese dhe lule muri,  pranvera ka shperthyer.

Ja si duket, kaq e paqte, e lulezuar dhe e bukur, si ne cdo stine te vitit po vecanerisht tani ne pranvere!

Keni shetitur me pare?

Sigurisht qe po dhe me vete keni marre histori e kujtime qe nga femijeria, me tutje pastaj e dini vete!

Nje shetitje edhe nga larg ne rrugen e nenkalase te mbuluar tani nga gjelberimi dhe lulet e pranveres, edhe pse shumica lule kacidhjare,  eshte enderruese, frymezuese dhe clodhese per shpirtin dhe mendjen ne keto caste kur virusi edhe na ka tronditur dhe shtrenguar ta shijojme nga larg po mos u merzitni se  “ dita” do hapet dhe shetitjet do vazhdojne…

Tani ju ftojme , hiqeni pak mendjen nga dhoma ku jeni karantinuar dhe “shetisni” me syte e kujteses ne rrugen e nenkalase duke shijuar edhe keto foto te percjella per faqen tone nga Fatjon Mosho..

 

What do you think?

Written by Admini

” Erdhi posta!”- Me drejtorin Kristo Mallanezo , ja si punohet nga filiali i postes të Sarandës

“Ç`e do bukën!”thonë në Gjirokastër kur mushkëritë të mbushen me ajër dhe freski…