in

“Ç`e do bukën!”thonë në Gjirokastër kur mushkëritë të mbushen me ajër dhe freski…

Kete foto e gjetem ne internet dhe vendosem ta percillnim ne faqe se na rrembeu gjelberimi, na u mbushen mushkerite me ajer dhe freski e ngarkuar me jete, me gjelberim!

Po ku eshte kjo koder e virgjer, e pa prekur, e mbuluar nga kjo bukuri e shfaqur qe te ndez fantazine dhe te ben te meditosh, te percjellesh dhe njemije falenderime per ata qe kujdesen dhe nuk kane vene dore mbi druret dhe bimesine nen kuroren e tyre?!

Sa e perbashket ne pamje me ato te gjelberuara te Cfakes dhe lagjeve te vjetra te qytetit te Gjirokastres, te “virgjera”, te pasterta nga drita dhe gjelberimi.

Keshtu deshirojme te mbeten, keshtu te mbushen, me druret e jetes edhe ato vende nese ka ne lagjet apo periferi te qytetit!

What do you think?

Written by Admini

Shëtitje, lule dhe kujtime në rrugën e nënkalasë në Gjirokastër

Mjeku i njohur Tritan Kalo, ja cilët duhet të dëgjoni…