in

” Sallatë Gjirokastre” me Lakra te Egra dhe Fjalë të Vjetra në Ditën e Shën Valentinit. Vleresoni Komentin dhe Shprehjen më të Bukur!

Nga te gjithe dihet. Lakrat e egra qe mblidhen nenkala te Gjirokastres behet nje sallate dhe me nje çikë djathe e ca koqe udhinj qe ç`te haç. Ashtu si lakrat qe nuk po i permendim po ne mend na vijne radhiqet, me shije jane dhe fjalet e vjetra gjirokastritçe me disa nga te cilat u njohet ne diten e 14 shikurtit, ne letren e djalit gjirokastrite per te dashuren jo gjirokastrite.

Mbi 40.000 fansa e pane, nja 5800 e lexuan, qindra e pelqyen dhe komentuan. Disa nga komentet i mblodhem bashke dhe menduam qe ju te shpreheni per komentin me te goditur dhe ne to te shtoni fjale te tjera te vjetra te te folmes gjirokastrite se ato i japin shije muhabetit.

Ja komentet:

Raimonda Lilo: Ja tha gjirokastriçe binadali:Aman moj diteprerë mos me sill andralla se cdo vit e cdo here i njejti avaz, boll angjistre kam ne duar.

Kur kujtoj kete festen e Valentinos me vjen andiri, ç`ju desh ëmërshuarit dhe e shpiku, keto jane dokrra e pallavra….Po ky I riu çoç eshte shpirto fare…medemek i dha uje ne bisht te luges bilë nures…Keshtu eshte kur kerkon qiqera ne hell. Çoç u bene si shume keto festa, nga t`ja mbaje binadali me pare. Sa.iken nje feste vjen tjetra….Ketu ne Amerike t`i merr gruaja te gjitha po u ndave… degjon keto dhe nipi im i Vogel si gjirokastrit qe eshte me thote: “Nuk marr nuse fare se do mi haje te gjitha leket!”.

Kosta Aggelo Çipi: Keto fjale nuk i kupton askush.Por mesa kuptojme, Gjirokastriti e di qe vajza nuk do kuptonte asnje fjale.Dhe keshtu qe kuptimi eshte: Gjirokastriti si kish blere dhurate fare vajzes. Dhe keshtu qe vajza do presi per vite me radhe gjer sa te gjej pergjigjen, qe te marri dhureten.Dhe me nje kuptim nuk do e mare kurre dhuraten, se gjirokastritet jane race e zgjuar.Nuk jua hedhin kollaj vajzat e retheve te tjera
Mimoza Id:Dashuria s’matet me dhurata, por si gjirokastrit binadali vendosi ti japë rëndësi festës me diçka material.Vajzës i thotë: Aman mos më sill telashe se nuk ke punë me mua po ishe firifiu.

Pra nuk ka Shën Valentin vitin e ardhshem.

Ilire Daka: Shpresoj qe nuk e ka mare se edhe Gjirokastra asht Shqipni edhe aty flasin shqip nuk bajn dallim ! Me ta nis une listen e fjaleve te Prizrenit ti e lsho vendin nisesh per stamboll… Shtir e ka ni burr i Gjirokastres me mar nuse jo Gjirokastre.

Figali Mandi: Dhe gjeti 14-shkurtin ti mesonte gjirokastritçen?
Rudina Sheha:Rudina Mandi dite tjeter nuk e mesonte ajo!
Kozeta Içi: Ëmërshuari ja gjeti mëndëlën…po, po të jetë bilë vëndi do t’ja gjejë anën…po duhet puro fare..Ndajeni mendjen. Shen Valentinin e kaluar apo ShenValentinin e ardhshem?!
Enrita Shehu Kotoni:Po te kesh jetuar ne Gjirokaster dhe gjirokastritet puro jua dine kuptimin.

Garentina Çaro: Duhet te jesh Gjirokastrit i vjeter per t`i kuptuar po shume me kujtohen nga gjyshja.

Sandri Serjani: Nese vajza eshte gjirokastrite e kupton menjehere se keto fjale lidhen me njera tjetren nga fillimi ne fund.

Olsi Landa : Mesa po kuptoj une 5 fjalite e fundit po i kerkon qe te martohen bashke. Ishalla kam te drejte!

Eda Kap: I thote vajzes qe eshte firifiu haha.

Majlinda Myrtezaj: Aman te lutem andradh- marrje menç, asllan, trim, avaz, te njejta gjera.

What do you think?

Written by Admini

Kujtesë/ Grupi i Shquar i Këngës Gjirokastrite i Viteve 60-të që Kryesohej nga Këngëtari Dine Çoçoli

“Do sjellim punetore nga jashte” Pergjigjia e Kryeministrit ndaj Studenteve te Habitur nga Oferta e Punes ne Ndertim!