in

Rremashet me te medhenj te Qafes se Pazarit ne Diten e te Rremave

Ndryshe nga shume gjirokastrite te Qafes se Pazarit qe sot diten e punes e nisen me genjeshtra, te Di  gjirokastritet zune ne goje vetem te verteta.

E nisen thuaj ti e thuaj une dhe u bene balo per kuptimin e fjales « rremash ».

Per kuptimin e saj i Dyti beri gjoja, sikur nuk e dinte dhe i Pari mori energji gojore dhe u shkri ne te gajasura..

  • Pika ti, ke harruar dhe gjuhen e nenes!Degjo vellane, mos u be rremash se e rrema i ka kembet e shkurtra, del ne mejdan dhe ku te futesh, ne vrime te murit !…
  • E e une nje here ne vit thome ndonje te rreme, po ti me te rrema e ke shkuar jeten, te nje nje lagje e tere,te ka dale nami si genjeshtar me oke.
  • U me marc te keqen i biri rremashit, qe mbete xhore, pa mende, koke me bojara, te rreme.
  • – Uuuu edhe kete e the mo ?Po c`pret fjale te mira nga nje gole me dhembe te rrema?!

…Gjirokastri i pare u gufos.Fjalet, gjisma gjisma, i mbeten ne guxhuman.

  • E mo, e shikon, e mbylle kamaren se me dukesh si brume i thartuar!
  • A c`me zure ngushte!Kam nje gje ne mendje po…
  • E di se cdo thuac, fjale te bukura e gure ne traste, po sot, ne diten e te rremave le te flasin dhe te tjeret, ata qe nuk dine te genjejne…
  • Per ke e ke fjalen mo?
  • Per ata mo, per politikanet…

What do you think?

Written by admin

Cilat jane, shtepite keshtjella si e Resajve ne Dunavat te Dyte, permendore te arkitektures gjirokastrite?

Kur lulet ripërtërihen çdo vit pranë njëra tjetrës, në ngrohtësinë e diellit, ujit dhe tokes…- Nga Vjollca Koko