in

Restorant Ruci “Terixates” në Dropull me Shije, Cilësi dhe Mikëpritje nga Pronari Alqi Ruci dhe Djali i Tij

Restorant Ruci ne fshatin Terihat te Dropullit te Poshtem me 18 vjet aktivitet eshte i preferuar nga vizitore te Dropullit, qytetit dhe fshatrave te Gjirokastres e me gjere, rajonit te Janines e Athines.

Perpara se ta ndertonte, pronari Alqi Ruci kishte punuar ne Athine ku dhe mori eksperience ne fushen e sherbimit dhe kulinarise.

Nisur nga deshira per te ndertuar jeten e familjes ne vendin e lindjes, ne Terihat, ngriti kete ndertese elegante, te paraqitshme dhe funksionale, brenda e jashte saj, edhe me parkim.

Vizitoret dhe grupet turistike nuk qendrojne ketu rastesisht. Kane qene ose kane degjuar per sherbimin cilesor dhe gatimet e shijshme receta te shtepise, te fshatit, te krahines dhe bashkekohore, greke etj.

Shumellojshmerine e gatimeve Aleksi e ka mbeshtetur ne kerkesat dhe porosite e klienteve te cilet, qe nga viti 2002 e deri sot, jane te kenaqur nga sherbimi, cilesia dhe mikepritja, me dere dhe zemer te hapur.

Keta jane banore te fshatit qe organizojne aty edhe festat e tyre familjare, te fshatrave te tjera te Dropullit, qytetare e familjare te Gjirokastres, grupe turistike e individe nga Rajoni i Janines, Athines etj.

Nami i mire per sherbimin, mikepritjen, çmimet e arsyeshme e, mbi te gjitha, cilesia e ushqimeve, ka bere qe restoranti te kerkohet e te pelqehet edhe nga udhetaret e rastit. Ne çdo udhetim, ne Sarande apo ne Greqi, nese kane qene nje here, kthehen perseri.

Te tjere qe nuk kane qene me pare, per te shijuar nje dreke apo darke te shijshme, gjithmone pyesin:

”Ku ndodhet Terihati, ku eshte restorant Ruci?”

Po cfare shijojne klientet ne “Restorant Ruci “Teriaxates” ne Dropull ?

Ja disa nga Recetat:

Mish ne saç

Sallate e lokalit, fileto pulash me krem kerpudhash, supe prej ullinj, e kuruar ne detaj, me permbajte bio dhe teper e ushqyeshme!

Qoftet e shtepise, byreke me krem djathi dhe domate te thate dhe shume te tjera, tipike te fshatit dhe krahines por dhe bashkekohore.

Sado i thjeshtë që të duket një biftek, mbetet i lartë në preferencat e të vegjëlve dhe të mëdhenjve në tavolinën familjare. I mbushur me djathë mocarela është një propozim i këndshëm dhe i shijshëm.

Produktet qe sherbehen jane bie, te prodhuara ne vend, te fresketa, qe nga mishi, pulat, perimet dhe frutat sipas stineve, te zgjedhura me kujdes te vecante, per te kenaqur shijet e te gjitheve.

Pronari Alqi Ruci dhe djali i tij per te mbajtur emrin e mire te restorantit mbeshteten ne mbajtjen paster te ambientit brenda e jashte, siguri ne parking per mjetet, cilesine e pastërtinë e materialeve te papërpunuara, thjeshtësinë e recetave dhe cmimet e arsyeshme.

Shija e recetave te restorantit ka lidhje edhe me disa prodhime punuar me dore, ne shtepi e qe sherbehen ne restorant.
Ne restorant sherbehet ne mengjes, ne dreke dhe ne darke me asortimente me shije dhe zgjedhje.

Sherbim ka ne çdo kohe, miqesor dhe gatishmeri me kushte sherbimi dhe pushimi.

Rakia dhe vera eshte e shtepise apo prodhim i fshatit me shije te mire qe te ofrojne relaksim ne te gjitha oret e dites.

Per festat si dasma apo mbremje kolektive me vende ka siguri dhe besim te plote ne sherbim dhe cilesi dhe porosia mund te behet me pare sipas kerkeses se porositesit.

Kuzhinieri eshte ne dispozicion per afrimin e menyse dhe keshillimin me klientin per asorimentet qe do te ofrohen gjate nje ngjarjeje te shenuar familjare, dasem, fejese, pagezim apo tjeter dhe me pjesemarrje me te madhe.

Restorant Ruci ne Terihat eshte i pelqyer edhe nga personalitete te politikes, te artit, shkences e kultures te Shqiperise, perfaqesuesve te institucioneve apo shoqatave te huaja qe sherbejne ne Gjirokaster, te Greqise e vende te tjera.

Porositni dhe me pare me prenotime:

Restoranti ka gjithashtu nje vend parkimi te bollshem e te sigurte per mjetet me siperfaqe te madhe dhe vend veror ku ndihesh sikur je ne nje pylle.

Porositni dhe tani!

Ne numrat e tel. te restorantit:
0692079874 dhe 088431390

Restorant Ruci “ Terixates”  ju mirepret!

Ne cdo udhetimin tuaj qendroni aty, do gjeni ngrohtesi, shumllojshmeri ushqimesh dhe mikepritje!

What do you think?

Written by Admini

Ja Pse Fshati Nivicë Rrëzë Malit Këndrevicë 2100 m i Lartë Eshtë Quajtur Çatia e Krahinës së Labërisë

Kur Bakllava Bëhej me 120 Petë, Dang-Dung, Dëgjonte e Gjithë Lagjja