in

Ja Pse Fshati Nivicë Rrëzë Malit Këndrevicë 2100 m i Lartë Eshtë Quajtur Çatia e Krahinës së Labërisë

Ka disa vite qe fshati Nivice eshte ne vemendjen e turisteve dhe televizioneve. Eshte fshati me i madh midis 10 fshatrave te krahines se Kurveleshit te Siperm.

30 km larg Tepelenes dhe 190 km nga Tirana, per historine qe mbarte dhe natyren piktoreske, vecanerisht ne stinen e veres por dhe tani ne dimer, ka vizitore.

E shtrire rrëzë malit të Këndrevicës, 2100 metra të lartë, Nivica eshte terheqese ne cdo stine te vitit. Eshte fshati me i madh midis 9 fshatrave te krahines se Kurveleshit.

Ka nje kala te ndertuar mbi nje shkemb me lartesi 80 deri 100 metra mbi 2400 vjecare dhe banesa e Myfit Kacubajt jane monumente kulture. Eshte fshati me i madh midis 9 fshatrave te krahines se Kurveleshit.

Nivica ka kanione, ujvara ne lartësi 220 metra, ndër më të lartat në Europë dhe te tjera bukuri natyrore.

Ate e kane vizituar historiane e gjeografe nga bota si Skilaksi, konsulli francez Pukëvili, mendimtari H. Holand, topografi, arkeologu dhe konsulli anglez William Martin Lik.

Gjithashtu Nivicen e ka vizituar udhëtarja angleze Edith Durham. Ate e vizitoi ne vitin 1930, dhe L.Ugolini.

Ketu eshtë gjetur statuja e Zeusit rrufehedhës dhe gjenden gurë paganë.

Vitet e fundit shume gjera kane ndryshuar edhe ne qender te saj.
Kineaste e kane vizituar dhe prodhuar dokumentare per historine dhe jeten e sotme te saj.

Banoret kane tradite te lashte ne mbareshtimin e te imtave, prodhimin e bulmetit dhe gatimet karakteristike, tipike te tradites se fshatit dhe krahines se Kurveleshit.

Per keto e vlera ne histori, ne kulture, monumente etj. fshati eshte bere pjese e nje dokumentari te kineasteve Çeke.

Kete fakt Auron Tare qe eshte kujdesur dhe punon per kthimin e fshatit ne destinacion turistik, e ka bere te ditur ne nje postim qe ka percjelle ne internet ku midis te tjerave shkruan se “ Nivica ne televizorin cek” – po bën aperance në televizionin shtetëror çek si pjesë e dokumentarit të fundit për kuzhinën shqiptare – fabrika lokale e djathit do të paraqitet përmes pamjet e xhiruara në vend nga anëtarët e VTA-Všechny tváře Albánie Nisma në vitin 2018, e cila shënoi edhe shtigjet turistike rreth Nivicës dhe gjithashtu dha përkthime shqiptaro-çeke dhe sugjerime muzikore për të gjithë serinë dokumentar). Çekët janë një nga grupet më të pasionuar kur bëhet fjalë për Shqipërinë dhe gjithnjë e më shumë turistë nga ky vend vizitojnë Shqipërinë çdo vit.

Nivica disa vite perpara e harruar vecanerisht keto 5 vite te fundit eshte ne vemendjen e vizitoreve dhe grupeve turistike te huaja.

Ajo flet me historine e saj te lashte , me monumentet historike dhe natyren e saj te mrekullueshme.

 

 

 

What do you think?

Written by Admini

AFCR/ Veprimtari me Organizatat Rome dhe Egjyptiane

Restorant Ruci “Terixates” në Dropull me Shije, Cilësi dhe Mikëpritje nga Pronari Alqi Ruci dhe Djali i Tij