in

Punet e para qe Bajo Topulli beri ne krye te Bashkise se Gjirokastres ne vitin 1926

Ne vitin 1925 Bajo Topulli u kthye ne Gjirokaster dhe ne zgjedhet bashkiake te nje viti me vone populli i e zgjodhi ne krye te qytetit.

Nder punet e para qe Bajua beri ne drejtimin e qytetit ishin:

Forcoi lidhjet me kryepleqte e lagjeve,, rarin e pritjes se “hallexhinjve”, kontrollin e tregut sidomos te produkteve ushqimore, caktoi policet e bashkise, si Muslli Karkanaqen, Shaqo Beun, etj qe kontrollonin peshat, gradacionin e pjeve, te qumeshtit, demaskoi hajdutet e “xhepave”, dha ndihma per te varferit, mdaloi rreptesisht dhenien e parave me ‘hozur”te l;arte nga “hajdutet e fshehte”, luftoi fajdexhinjte, u be regjistrimi i te gjithe femijeve ne shkolla, djem e vajza bashke, ndaloi rreptesisht me dekret qe asnje grua a vajze e te dilte me perce, e diela te ishte dite pushimi, tregu te behej te hene e te premte.

E Diela dite pushimi dhe heqja e ferexhese nga grate e vajzat gjirokastrite, ishin vepra qe per here te pare beheshin ne Shqiperi, pas shtate vitesh keto u vendosen te beheshin edhe ne Tirane…kjo verteton se me cfare idesh perendimore ishte kthyer B.Topulli dhe i vuri ne zbatim menjehere sapo u zgjodh Kryetar i Bashkise.

Keto e masa te tjera u pershendeten nga populli, shoqeruar zbatimi i tyre me fonde per pastertine e higjenen, rregullimin e kalldremeve, ndricimin e pazarit,,sigurimin e fondeve per ujin e pijshem etj.

ME NDERHYRJEN E TIJ NE QEVERI CELI RRUGEN E STUDIMEVE JASHTE SHTETIT PER ARSIM TE LARTE, DUKE DERGUAR STUDENTE JO VETEM NE TURQI, GREQI DHE ITALI POR DHE NE FRANCE E AUSTRI.

Bajua ishte kunder emigracionit dhe luftonte qe rinia te punonte ne Gjirokaster qe te rregullonte vendin.

Me programin e tij Bajo Topulli fitoi autoritet dhe besim te madh tek banoret e qytetit.

What do you think?

Written by admin

Burrat e pare te Pazarit te Gjirokastres qe benin humor per te shkuar kohen dhe per qejf!

Lagjja Manalat ku bilbilat shlodhen e këndojnë për 7 palë qejfe ne komentet e banoreve te saj