Trendafila, mbi gur e mbi mur, fëmijëria në vargjet e Violeta Muço Anastasit

Violeta Muço Anastasi:Mundohem te mos kapem nga
rendesa e gjendjes aktuale boterore, por shpirti eshte me i brishte se zemra qe e kam shume te forte! Dje u ndjeva papritur e trishtuart dhe ja se ç’ percolla :

ATY KU ZEMRA KENDON

Sa larg qe je moj femijeria ime…..
Hare e pa sosur.. qe zemra s’ te harron…
Se di c’ me mundon e ty te sjell ne kujtime….
Neper dritherimat e shpirtit. qe lengon!!!

Dhe kujtoj me mallengjim sa e lumtur kam qene….
Aty ku u rrita. .mbi gur e mbi mur….
Vertet fatlume isha…me baba edhe nene…
Dhe me vellane… qe e enderroja qysh kur….

Po te ishte e mundur.. do te kthehesha pas…
Aty mbi kalldreme do te luaja me top….
Aty mbi debore.. ku shtrihesha gjithe gas…
Aty do te vrapoja… si kali ne galop…..

Me mall do te ulem me babane ne vater…
Ku vetem flaket e zjarrit.. do te bejne drite…
Aty ku plot kureshtje.. syte i beja kater…
Dhe me xixellonin.. me shume nga thengjinjte..

O moj dashuri… qe kurre s’ me ke munguar…
Prinderit ma dhane… ate me tepri….
Lermeni te vete…. aty ku kane pushuar…
Ku curgu i lotit…. do te rrjedhe ne qetsi!

Me nje Adrra -Kadabrra.. e cocker dua te behem….
Te luaj… te. rreshkas.. e fort te uluras…..
Se lojra me te bukura.. ne bote s’ mund te gjenden..
Si dhoga me sapun… qe argetoheshim pa mase ….

Sa me mall do te pres qe te vije pranvera…
Mbi barin e gjelber… e zbathur do te bredh…
E te lukurisem… Neper ato tatepjeta…
Trendafilat e eger.. me tufa do ti mbledh!

Mbi vesen e mengjeseve do te me gjeje vera..
Mbi fiqte e zinj zhuzhuna zhuzhuron….
Aty ku ushtrimet… une i zgjidhja ngahera…
Aty femijerine… shpirti e kerkon….!

Vetem aty o zot.. ku guret kane zene vend!!!
Aty ku dhe ferra …jo nuk me lendon….
Zogjte nga bajamet do te me therresin me kenge….
Aty… ku. ne jete te jeteve zemra me kendon!!

Violeta Muco Anastasi