in

Panajot Pano, legjenda e futbollit shqiptar , 12 vjet ndare nga jeta.

Panajot Pano, legjenda e futbollit shqiptar , 12 vjet ndare nga jeta. Ndodhi me 19 janar 2010.

E kujtojme me krenari e nderim per kontributin e madh ne fushen e lojes per 18 vjet me radhe si futbollist me performance te jashtezakonshme , per kenaqesine dhe emocionet qe i ka dhuruar sportdashesve shqiptar.

Ikona e futbollit shqiptar ishte po aq i dashur, i mikepritur, i duartrokitur e brohoritur edhe ne fushen e Luftetarit.Kur vinte ne Gjirokaster ai ndihej shume i lumtur mes sportdashesve te shumte qe, kur dilte nga hotel Sopoti gjirokastritet e takonin dhe bisedonin gjate me te.

Po keshtu edhe para apo pas ndeshjes. Nuk zemeroheshin kurre me legjenden e futbollit, perfaqesues i denje i ekipit te Partizanit, ekip dashamires edhe per Luftetarin.

Panajot Pano ka realizuar gjate karrieres futbollistike 136 gola në 210 ndeshje me fanellën e Partizanit qe para viteve 90 ka fituar  4 kampionate dhe 5 Kupa.

Me Kombetaren kuqezi Panajot Pano ka shenuar 4 gola në 24 prezenca.

Panajot Pano, nga ish presidenti Bamir Topi, eshte nderuar me titullin e larte Nderi i Kombit.

Ka dhe tituj te tjere si “Mjeshtër i Madh i Sportit”,“Lojtari më i mirë i të gjitha kohërave”, “Lojtari Shqiptar i Shekullit”, “ Simboli i Qytetit të Tiranës” etj.

What do you think?

Written by admin

Urime Grupit “ Ergjeria” Gjirokaster per suksesin e arritur ne “Kenge moj” ne skenen e TV Vizion+

Sot urojme per ditelindjen fotografin e njohur profesionist Petrit Ristani