in

Njerezit e mbyllur ne shtepi verejne zogj te dehur qe fluturojne ne dritare

Banoret e nje zone veriore ne Teksas kane vene re se disa zogj qe ushqehen me manaferra jane dukur te bejne fluturime te corientuara dhe te perplasen neper dritare pasi kane ngrene manafera te fermentuara.

“Duke qene se ata ushqehen kryesisht me manaferra, ndonjehere hane nga manaferrat e fermentuara. Nese hane shume zogjte mund te intoksikohen dhe kjo gje ka filluar te ndodhi shpesh.” pohoi nje banor i zones per nje gazete lokale.

Raportimi i ketyre ndodhive me zogjte eshte bere me i shpeshte edhe per faktin se njerezit jane mbyllur ne shtepi diten per shkak te vir usit.

Zogjte e quajtur Cedar waxwings gjenden kryesisht ne Teksas nga Dhjetori deri ne Prill dhe ekspertet thone se keta zogj kane melci te medha qe mund te detoksifikijne etanolin dhe te mos vuajne nga semundje afatgjata te shkaktuara nga manaferat e fermentuara.

What do you think?

Written by admin

Dr Laver Stroka me nje liber te ri

Vetëm diell deri në fillim të javës tjetër para se të fusni kokën në jorgan nga shirat…