in

Merrni shembull Tiranën,nëGjirokastër mungojnë, njësi private të shërbimeve për rrobaqepsi

Profesioni i rrobaqepesit eshte i preferuar ne qytetin e Gjirokastres, i pelqyer nga burrat dhe grate.

Ne Pazar ka patur disa reparte te sherbimeve per qepje, kostume, pantallona, xhaketa per burra e te rinj, rrobaqepesi me porosi, veshje per grate, vajzat dhe  femijet.

Kishte ndermarrjen e veshjes me qindra rrobaqepese qe qepnin per gjithe vendin.

Me ndryshimin e sistemit ndermarrjet e repartet e rrobaqepesise ne mos u mbyllen u shkaterruan dhe qindra rrobaqepese mbeten pa pune. Me kohe u hapen disa fasoneri qe jane dhe sot.

Po nga nje vezhgim qe kemi bere, ne qytet mungojne njesite e vogla te sherbimeve per qepje etj.

Ne pazar ka dy te tilla, per qendisje, shitje etj dhe po kaq ne 18 shtatori me popullsi te dendur.

Sa pak kur Gjirokastra ka qindra rrobaqepese, pjesa me e madhe dhe pa pune, ose jane mbledhur koke me koke me covidin neper kembe ne fasonerite ku paguhen me norme e ndoshta jo dhe mjaftueshem per punen dhe kohen qe harxhojne.

S`kemi ndonje problem me fasonerite, po me  mungesen e inisiatives private qe shume mire disa rrobaqepese te talentuara te sherbejne ne njesite e tyre apo dhe me qera  per te bere riparime, qepje e prerje, kthime e funde te pantallonave.Njewrezit kane nevoje per to, se kane leverdi te qepin nje fustan se ta blejne , apo te kthejne nje xhakete… Me mire te veshin xhaketen e tyre se te trazojne veshjet e botes…Duhet hequr dore nga kjo!…

Ne 18 shatori po dhe lagje te tjera ka dyqane te vogla qe jepen me qera dhe me cmim te arsyeshem. Nderkohe dhe qeveria ka krijuar lehtesira per biznesin e vogel dhe shume mire mund te punojne ne to. Sa te rrine ne shtepi e nxjerrin lekun “pa u vrare” duke punuar ne keto njesi sherbimesh te castit.

Ketu ne Tirane, ne rrugen Naim Frasheri ka 7 njesi rrobaqepsie jo me larg nga njera tjetra ne distance 5 dhe 8 metra dhe pune kane plot, deri ne oret e mbremjes me koke tek makina qepese…

Merreni si shembull Tiranen, se nuk do dalin keq ato rrobaqepese qe do kene njesine e tyre te sherbimeve per veshjet…

.

What do you think?

Written by admin

Futbolli Botëror në Zi

Kujtesë për akademikun, filologun e historianin e letërsisë Jorgo Bulo!