in

Kujtojme skulptorin e shquar gjirokastrit Arben Isa Bajo

Dy vjet me pare , me 9 gusht 2020, ne moshe 53 vjecare u nda nga jeta  skulptori i shquar gjirokastrit Arben Isa Bajo.

Ndarja nga jeta e artistit te njohur mbetet nje humbje e madhe për ata që e njohën se ishte djale fisnik, duarartë e fjalëpakë me kontribute te medha per artin shqiptar ne skulpture,etj.

Arben Bajo u lind në vitin 1967 në Gjirokastër dhe ishte skulptor i disa veprave dhe pedagog i Universitetit të Arteve në Tiranë.

Ai e donte shume Gjirokastren, pejsazhin e se ciles e ka derdhur ne qindra flete vizatimi, ashtu ne tabllo te ndryshme.

Me rastin e 2 vjetorit te ndarjes se tij nga jeta i shprehim ngushellime familjes, te afermve e miqve te tij te shumte. I paharruar ne kujtimet dhe veprat madhore qe ka lene.

What do you think?

Written by admin

Nga Gjirokastra, keni te fala nga Fatja i Zabites

Shkrimtari Foto V.  Malo, ja si mësuesi i shquar Thoma Papapano guxoi te kundershtonte Enver Hoxhen