in

Kthim ne vendlindje/ Udhetimi i Raimonda Lilos nga Çikago ne Tirane, Permet dhe mbreme ne Gjiirokaster( Foto)

Nga Çikago ne Tirane dhe nga Tirana ne Permet dhe mbreme ne vendlindje, ne Gjirokaster,

Eshte udhetimi i pare dhe i gjate por i bukur per miken e faqes tone Raimonda Lilo qe me mall e nostalgji kthehet pas dy vjetesh ne qytetin e saj te dashur.

Me te kapercyer kthesen e postbllokut te lagjes Punetori ajo ka bere dhe shkrepjet e para ne aparatin e saj fotografik, me qendrim te pare ne Uren e Nanxes e pastaj ne Mesin e Pazarit, tek Klubi i Gjuetareve etj.

Gjate shetitjeve ne Mesin e Pazarit dhe degezimet e rrugeve, ka takuar miq e te afert, ka shkembyer biseda te shkurtra malli dhe ka bere me ta edhe fotografi si me Lilianen, vajzen e mesuese Fero Kumbaros.

Per gjirokastraonline ka derguar nje radhe foto edhe me pamje Gjirokastra ne mbremje per miqte tane e vecanerisht per kusherinjte e te afermit ne Amerike, Rumani, Gjermani e Greqi qe, sipas saj, ju ka dhene fjalen se s`a te arrije ne qytet me fjale dhe foto do percjelli pershtypjet dhe mbresat e  para.

Ju ftojme te bashkebisedoni me Raimonden per te mesuar te reja nga vizita e saj ne Gjirokaster!

What do you think?

Written by admin

Teto Lale Qallimi (Shapllo), gjyshja e të ndjerrit Ladi Qirjaqit,  arkeologut të lagjes

Foto e 57 viteve më parë, mësues dhe nxënës të shkollës “29 Nëndori’ sot shkolla “Çajupi”