in

Kotohoxhasit e Gjirokastres shpalosen sot plot bukuri e mencuri dashurine e tyre per lirine dhe Atdheun e dashur!

Kotohoxhasit sot me rastin e festes se 110 vjetorit te shpalljes se Pavaresise Kombetare zgjodhen qe manifestimin e tyre te bukur ta shfaqnin ne sheshin e shkolles dhe ate kryesor te lagjes 18 shtatori per te kenaqur veten por dhe prinderit dhe udhetaret e rastit.

Ja sa bukur shpaloset festa ne duart e tyre. Nje shfaqje spektakolare, ndoshta dhe me e bukur nga c`mund te dukej ne ndonje shesh te qytetit, edhe ne Qafen e Pazarit qe keto dite eshte pushtuar nga muzika dhe kenga.

Per festen ata jane pergatitur me kohe,kane mesuar vjersha e valle, kane pergatitur veshjet kuq e zi per te nderuar kujtimin dhe vepren e te pareve qe punuan e luftuan me dije dhe arme per fitoren e Pavaresise dhe clirimin e vendit nga pushtuesit nazifashiste .

Bukur kotohoxhas qe edhe ne kete feste shpaloset plot bukuri e mencuri dashurine tuaj per lirine dhe Atdheun!

Fotot nga faqja zyrtare e shkolles

What do you think?

Written by admin

110 vjetori i Pavaresise ne vargjet e poetit Mufit Çeli

Gjirokastra nderoi sot kujtimin dhe vepren e paharruar te deshmoreve dhe heronjeve te LANÇ