in

Kot nuk i thone – Afer detit, afer mbretit

Deti nuk eshte vetem i mire per te kaluar pushimet dhe gjithashtu per tu freskuar keto dite te nxehta qe sapo kane ardhur, por gjithashtu ai ka mjaft benefite te tjera.
Ketu permendim elementin kryesor te tij i cili eshte uji i kripur. Lista e perfitimeve qe vine nga uji i kripur eshte thuajse e pafundme.
Me poshte po listojme tre prej tyre

1.Uji i detit pastron lëkurën
Kripërat minerale bashkëpunojnë me diellin për të rigjeneruar lëkurën.
Si rrjedhojë, probleme si psoriaza, aknet, lupusi e të tjerë mund të kurohen lehtësisht me ujë të kripur.

2.Uji i detit ngadalëson zhvillimin e reumatizmës
Uji i detit dhe aktiviteti fizik janë elementët kryesorë të kurës ideale kundër dhimbjes së kockave e muskujve.
Për persona që vuajnë nga artriti, uji i detit sugjerohet si një trajtim ndihmues.
Mineralet që gjenden në ujin e detit lehtësojnë qarkullimin e gjakut duke qetësuar dhimbjet.

3.Uji i detit largon ankthin
Duke qenë se uji i detit është i pasur me magnez, ai ka aftësinë të qetësojë mendjet dhe shpirtrat e trazuar.
Njerëzit që preken shpesh nga stresi, duhet të shkojnë në plazh, dhe të qëndrojnë pranë detit sepse uji i tij ka vlera qetësuese medicinale. Një nga shprehjet më të bukura popullore është “Afër Detit Afër Mbretit”.Të gjithë e pranojmë njëzëri se të jetuarit në zonat bregdetare, ndjesia e mirëqenies është më e pranishme. Apo jo?

What do you think?

Written by admin

Si te konservojme gjethet e rrushit qe t’i kemi edhe per dimer

Situata ne Kakavijë:Pala greke ka njoftuar se do të marrë masa te tjera lehtësuese…