in

Korçari kruajti koken kur mesoi ngase vuante gjirokastriti!

Jo me larg se dje, ne sheshin e madh te qytetit te Korçes, u takuan dy shoke ushtrie, nje gjirokastrit dhe nje korçar.

Ishte takimi i dyte pas atij te pare ne Gjirokaster ku gjirokastriti e kish pritur shokun e ushtrise nga Korça ne shtepi me gjithe te mirat.

Duket se tani e kish radhen korçari per t`i treguar mikpritje.

U ulen ne nje nga tavernat e qytetit te bukur te Korçes dhe korçari porositi dy gota raki.

Pas trokitjes se gotave, muhabetin e hapi korcari.

– C`kemi nga Gjirokastra- e pyeti.
– Mire te themi- iu pergjegj gjirokastriti.
– Po me shendet si ke qene?
– Mire te themi-vazhdoi gjirokastriti.

Bene nje pauz dhe trokiten perseri gotat. Gjirokastriti e hodhi me fund, po la nje pike raki per te bere dhe nje here gezuar.

– Kam degjuar se nuk ke qene mire me shendet?!- e pyeti perseri korçari.

– Po ke te drejte- iu pergjegj gjirokastitri.
– Po ngase ke vuajtur ? -nguli kembe korçari.
– Nga rakia pa meze –iu pergjegj gjirokastriti.

Korçari kruajti koken dhe me gjysem zeri i foli kamarierit.

What do you think?

Written by admin

“Sokaku i të Marrëve” ne vargjet e poetit gjirokastrit Gaqo Kristo

Ndahet nga jeta ish-presidenti grek Karolos Papulias në moshën 92 vjeçare