in

Kjo foto qe na kujton vajzat e bukura te pallatit ku banonin familjet Hoxha, Peshkepia, Konomi, Sallabanda

Kjo foto qe ka percjelle gjirokastrirti Arben Hoxha ne faqen e tij e per te cilen shkruan” Ne kete shtepi kalova djalerine” na kujtoi taracen e pallatit sa nje fushe futbolli ku vajzat me shume e me pak djemte delnin ne oret e pasdites e deri ne te ngrysur per te lojtur dhe per te pare e “per t`u pare”, kush zbriste e kush ngjitej ne rrugen me kalldrem te Qafes se Pazarit.

Sa dime, pallati duhet te jete ndertuar pas vitit 1964 por dhe te sigurte nuk jemi. Ne katin e siperm, jetonin disa familje, krefamiljaret pjese e administrates lokale por dhe garnizonit ushtarak, si familja Hoxha, Peshkepia, Kaçi, Konomi dhe Sallabanda.

Kalimtaret ne rruge, vecanerisht te rinjte, ishin kureshtare dhe i mbanin syte perpjete me shprese te shikonin ne tarace vajzat e bukura te pallatit dhe shoqet  e tyre per te cilat duhet thene se ishin dhe te shkelqyera ne mesime, ne 7 vjecare dhe ne te mesme, te dalluara edhe ne veprimtarite e shtepise se pionierit dhe pallatit te kultures.

Pas gjimnazit si vajzat dhe djemte e pallatit vazhduan studimet e larta dhe bene karriere ne jete.Kujtojme Valter Peshkepine qe arriti dhe titrullin Profesor, inxhinerin e njohurt te elektrikut Agim Hoxhen, profesoren Liljana Konomi, ashtu Uljana Sallabanden etj.

Tani nuk dime se kush banon ne kete pallat nga koha kur familjet e para levizen ne Tirane para dhe pas viteve 90.Nderkohe na kenaqet syri edhe per ambientet rreth te rikonstruktuara aq bukur, per rrugen me kalldrem kur shume e shume vite perpara binte ere vajguri, ashtu dhe per  lulet ne dritaret  e shtepise prane.

 

What do you think?

Written by admin

Me ne fund, permiresime ne infrastrukturen e fshatit Arshi Lengo

Varavingo/ Nga Pazari i Vjetër në Qafë të Pazarit e rrotull Palortosë