in

Kengetarja e njohur gjirokastrite Juli Çenko:Per mua kenga polifonike eshte kuptimi i jetes time.

.” Endrrat e mija asnjehere nuk do mbarojne…Me kismet Zotit te jemi mire do vazhdoj pa u ndalur…Nuk rri dot une pa kenduar…Nuk kam faj une qe kengen e kam te mbrujtur ne gjak e ne deje…Kenga polifonike qe kishte humbur po ringjallet… me vjen mire qe jane krijuar grupe polifonike nga moshat e vogla.


Per mua kenga polifonike eshte kuptimi i jetes time… duke kenduar une lumturohem aq shume sa qe harroj sa vjeç jam…. kur kendoj them: lem o Zot te rroj….te kendoj…Ndihem si femije e lumtur… dhe duke qeshur ma thone te gjithe… edhe ne shtepi…
Po nuk e fsheh dot lumturine…!

What do you think?

Written by admin

Si thoni, më mirë një pagure me ujë apo një pagure me raki?!

Ne foto, mesuese gjirokastrite krenari e arsimit shqiptar