in

Jani Sevo nga Amerika uron ish kolegun Kostaq Dodo qe sot feston ditelindjen ne Londer

Mesuesi i njohur gjirokastrit Jani Sevo, me banim ne Amerike, uron per ditelindjen ish kolegun e tij , Kostaq Dodo:

Gezuar Ditelindjen me shendet e lumturi familjare!

Kostaqin e kam njohur qysh ne bangat e shkolles ne gjimnaz dhe miqesia me te vazhdoi per vite  deri kur na ndau emigracioni.Dropullit,por te paret kishin ardhur heret ne Gjirokaster dhe merreshin me prodhimin e bukes.(Me kujtohet ndonje bisede qe benim ne monizem   per buken apo bulmetin e mishin,babai thoshte:Dodot prodhonin buke  te mire ne kohen e Zogut).

Nxenes i dalluar ne mesime,shume sistematik dhe dashamires me te gjithe.Kete edukate kish marre nga prinderit.Babai i tij,Kicua kish nje buzeqeshje dashamirese kur na takonte ndonjehere tek xhirot e pazarit.I dinte hallet tona,transferim dhe me pas punesim.Keshtu ishte edhe nena e tij kur shikonim ndonje ndeshje futbolli tek shtepia e tij(ne ate kohe televizoret ishin me gishtat e njeres dore).

Me vone mesues i talentuar,demokrat ne shpirt e drejtor shkolle.Kudo shkelqeu.Ne shoket e tij te ngushte  nje gje nuk dinim,aftesite e tij  ne publicitet.Shkrimet e tij jane me mjaft interes e te mirepritura sa njehere me shaka permenda fjalet e nje rapsodi te vjeter nga Vahu i Dejes per  virtuozin Ndue Shyti nga Puka:Kostaqi ka dale doresh.Edhe njehere i urojme shendet e gezime familjare ne Angli ku jeton me familjen dhe vajzen doktoreshe!

 

What do you think?

Written by admin

FOTO V. MALO PËR MËSUESIN SIRI KARAGJOΖΙ

Foto Vasil Malo për vjershëtorin popullor Vehip Mërkuri (Qorri) RREZE NGA NATA E NJË POETI