in

Ja cila eshte gjirokastritia me e vjeter në Amerikë qe sot feston 103 vjetorin e lindjes

 

 

Sot gruaja me e vjeter në Amerikë gjirokastritia Vasillo Sevo, dikur banore e Lagjes Pazar i Vjeter ne qytetin e Gjirokastres, rrobaqepese me emer ne profesion, feston 103 vjetorin e lindjes.

Ajo nga viti 1993 jeton ne New Bedford, Massachusett te Amerikes.

Lindi me 1 korrik 1918.

Vasillua vazhdoi shkollen ne lagjen Varrosh ku mbaroi 5 klase.E terhiqte vecanerisht puna e dores me mesuese zonjen Leman.Ne shtepi kishin nje makine Singer ku bente ndonje qepje.

Si rrobaqepese, me duart e saj, ajo ka zbukuruar me veshje vajzat dhe nuset e Gjirokastres.

I urojme jete sa me te gjate, me shendet e gezime!

What do you think?

Written by admin

Ju kujtohen “garderobat ne natyre” ku beheshit “karkacul” ne sy te botes ne plazhet e Durresit?

Kujtese/ Burrat e fshatit Selcke me mesuesin veteran te arsimit gjirokastrit Koço Sevo