in

Si u shpërndanë Kolltukët e Parë me lule me makinën me turi dhe timon sa nje tepsi që drejtonte shoferi Vangjel Shtaka

Duhet te kete qene viti i larget 1973 kur nisi puna ne seri per prodhimin e kolltukeve ne ndermarrjen e perpunimit te drurit ne Gjirokaster, si keto ne foto.

Per to si per cdo artikull te ri, u fol disa here ne radion lokale, u shkrua edhe ne gazete.Kolltuket e pare u vendosen fillimisht ne zyrat e institucioneve te larta ne qytet, ne zyren e Sekretarit te Pare dhe nje dite me pas ne zyren e Kryetarit te KE te rrethit.

Nje kontigjent mbeti rezerve per ditet e FFK qe do te zhvillohej ne keshtjellin e qytetit ne tetor te atij viti, vetem per radhen e pare dhe, sic mesojme nga kronikat e asaj kohe, ne keto kolltuke u ulen per here te pare udheheqes te larte si Mehmet Shehu dhe anetare te tjere te Byrose Politike.

Per anetaret e jurise te Festivalit 4 apo 5 rreshta me lart, u vendosen dy tavolina dhe karrige te thjeshta druri nga ato qe hapen dhe mbyllen.

Disa dite perpara FFK kolltuke te tille u vendosen edhe ne Turizem, ne zyren e Fori Kobuzit,drejtorit , ne dhomen e udheheqjes dhe sallen e pritjes ( salete).

Nje dite perpara perurimit te godines se re te Radio-Gjirokastres, 4 kolltuke u vendosen ne zyren e madhe te katit te pare te drejtorit, ne pritje te Haki Toskes qe do te priste shiritin.

Nderkohe nga makina e madhe me turi e mobljeve qe drejtohej nga shoferi Vangjel Shtaka disa kolltuke u shkarkuan perpara hyrjes se kino-teatrit qe me pas u sistemuan ne llozhe dhe tre prej tyre ne zyren e drejtorit, qe ne ate kohe ishte i ndjeri Petro Kosta.

Ne te njejten dite, po pasdite, kjo makine qendroi edhe tek porta hyrese e stadiumit ku ne krye te tribunes, ne mes te saj, u vendosn tre kolltuqe per diten e parakalimit ne mbyllje te FFK ku ne kolltukun e mesit u ul Ramiz Alia, ne ate kohe Sekretar i Komitetit Qendror te Partise se Punes.

Kujtojme se keto kolltuqe nga ajo dite, pas mbylljes se parakalimit te grupeve folklorike, u vendosen ne magazine dhe, per cdo ndeshje, viheshin dhe hiqeshin menjehere pas ndeshjes, ne ruajtje.Nuk e dime nese jane akoma ne funksion.

Kolltuke te tille ne ate kohe binin ne sy per madhesine, formen e vecante, veshjen nga brenda me sfungjer dhe basmen me lule, dorezat prej druri te shtrira dhe te harkuara per mbeshtetjen e kraheve.

Kush ulej ne to ndihej rehat dhe i rendesishem.Po jo te gjithe mund te uleshin ne keto kolltuke me destinacion te pare perdorimi nga autoritetet e larta, po ndodhte, dhe jo ralle, ne aktivitete te hapura, artsistike e mbledhje, transferoheshin perkohesisht qe ne to te ndiheshin rehat anetare apo kandidate te Byrose Politike.Menjehere pas mbarimit te aktivitetetit i vendosnin perseri ne institucionet perkatese.

Per levizjen e perkohshme nuk behej ndonje iventar po kujdesi per ruajtjen  qe te mos pesonin asnje gervishtje, ishte jashtezakonisht i madh.

Zyrat me kolltuqe dhe ata qe uleshin ne to kishin dukje e hije tjeter. Ne sy te njerezve, ne menyre te vecante binin ne sy kolltuket e rreshtit te pare dhe te dyte te llozhes ne sallen e shfaqjeve te kinoteatrit qe vone mori emrin Zihni Sako.

Vendosja e tyre aty ka lidhje me nje vizite qe beri Enver Hoxha ne mars te vitit 1978 ne Gjirokaster qe do ta mesoni ne shkrimin ne vijim…

What do you think?

Written by admin

Frutin në foto ne në Gjirokastër e quajmë edhe …Po ju si i thoni ndryshe?!

Ja se cfare rekomandohet kur e keni te veshtire t’iu zeri gjumi naten…