in

Historia e Zlatorogut/ Një Dhi e Bardhë Misterioze, me Brirë të Artë !

 

Shume shekuj me pare u tregua  per here te pare historia  e Zlatorogut, nje dhi e bardhe misterioze,me brire te arte.

Lart ne male Zlatorogu kishte nje kopsht te mrekullueshem dhe nje shpure me zana te bardha, te cilat e ndihmonin ate  te ruante nje thesar te madh te Zlatorogut.

Por nje i vdekshem,njeri i pangopur,  donte te vidhte pasurine e Zlatorogut.Keshtu e qelloi dhe e plagosi Zlatorogun.

Menjehere, aty ku ra gjaku i plages,  u rrit nje lule e mrekullueshme kërneze-trendafili i Triglavit.

Kete e hengri Zlatorogu qe po vdiste, dhe menjehere u ngrit ne kembe. Ne zemerim e siper ai e hodhi te vdekshmin ne nje gremine, shkaterroi parajsen e malit dhe u zhduk.

Thesari i tij mbetet i fshehur poshte Triglavit.

Burrimi:Pershendetje nga Sllovenia

What do you think?

Written by Admini

Të pathëna për “ Portën e Princit” Dhe Dashuritë e Fshehta Prapa Kalasë!

Në Vitet Kur të Gjithë Fëmijët e Gjirokastrës Merreshin me Filateli