in

Gjirokastra Nderon Ditën e Flamurit, Shpalljen e Pavarësisë !

Gjirokastra Nderon Ditën e Flamurit, Shpalljen e Pavarësisë !

Ne kujtim te 28 nëntor 1912, kur plaku i urtë Ismail Qemali, shpalosi në Vlorë flamurin kuq e zi, duke kurorëzuar përpjekjet shumëshekullore për pavarësi dhe fillimin e shtetit të ri shqiptar, sot Gjirokastra ka nderuar vepren heroike te luftetareve te penes e te pshkes qe luftuan per pavaresine dhe clirimin e vendit.

Jane bere homazhe dhe jane vendosur kurora me lule ne Monumentin e Rilindsave ku prehen eshtrat e vellezerve Bajo e Cerciz Topulli si dhe Koto Hoxhit, Pandeli Sotirit dhe Andon Zako Cajupit.

What do you think?

Written by admin

Ke njihni nga keta sportiste te Luftetarit ne kete foto?

Endrra qe femije per aeroportin nga gjirokastriti qe deshiron te udhetoje direkt nga Amerika ne Gjirokaster!