in

Gjimnastike dhe shetitje ne Keculle, rreth nenkalase dhe ne Virua

Per disa vite me radhe ne ‘kohen e Enverit” gjimnastika e mengjesit behej me detyrim, ishte e programuar ne cdo institucion, ndermarrrje dhe shkolle…

Gjysem ore perpara punes ose mesimit, te gjithe ne rresht ne gjimnastike, duart lart e duart poshte, nje hap para nje hap pas , trupin drejt koken anash…

Nuk ishte dhe keq se perpara se te hapje librin apo te beje borderote , ndiheshe me i fresket dhe gjumit ne karrige i thoshje tutje…

Po sot?

Nuk behet fjale qe kjo praktike te vazhdoje, as kemi ndermend ta hedhim si ide, po duam te kujtojme se gjimnastika e mengjesit eshte shume e mire per te mbajtur trupin ne forme, e mire per te gjitha moshat, femijet e te rriturit.

Ajo eshte dhe me terheqese kur e bene dhe jashte avalise e kur ke kohe ne dispozicion me hap apo me vrap ngjitesh ne Keculle, vrapon rreth kalase apo shetit ne Virua qe ja sa i bukur duket ne kete pamje derguar nga Pano MUKA.

What do you think?

Written by admin

Pema e Krishtlindjeve dhe urimi i gjirokastritit te vjeter!

Foto e ralle e ekipit te basketbollit te Gjirokastres pas viteve `60 !