in

“Erdha te vrapoj per 7 milione greke te urritur”-Te pathena per vrapuesin e famshem grek Stelios Kiriakidhis

Kur bashkohet forca e idealit me forcen e shpirtit.Greku Stelios  Kiriakidhis ishte vrapues ne garen e marathones.Mori pjese ne Olimpiaden e Berlinit 1936 ku greku Spiro Lui ,fitues i marathones ne Olimpiaden e Pare te koheve moderne Athine 1896 ,I thote :” Djali im Stelio, vrapo gjithnje,sepse ne greket kemi lindur per te vrapuar .Vetem keshtu mundem te mbijetonim “.

Ne vitet e pushtimit gjerman te Greqise arrestohet bashke me 49 te tjere ,por oficeri gjerman,qe ishte edhe ai vrapues,e liroi kur mori vesh qe kishte vrapuar ne Berlin me 1936. Stelio fitoi Marathonen e Bostonit me 1946. Greqia e sapodale nga Lufta 2 Bot.po dermohej nga lufta civile.

“Erdha te vrapoj per 7 milione greke te uritur”qene fjalet e tij kur mberriti ne Boston.Per te blere bileten e udhetimit shiti mobiljet e shtepise ,e ndihmoi dhe “Shoqeria elektrike”greke.
Greket e Bostonit I blene kepucet e vrapimit.Doktoret e garave nuk donin ta lejonin te vraponte pasi ishte i dobet,por ai nenshkroi dekla–
raten ku pergjegjesine e mbante ai vete.Dhe fitoi Marathonen. Vendin e dyte e zuri amerikani John Keli ,i cili ,kur u pyet si humbi nga greku,u pergjigj :” Si mund te fitoja une ndaj nje atleti te tille.Une luftoja per vehten ,ai luftonte per nje atdhe te tere”.
Ne vend te dhuratave per vehten,ai kerkoi ndihma per popullin e tij.Bashkeatdhetaret e tij ne SHBA grumbulluan nje sasi shume te madhe ndihmash dhe i derguan ne Greqi ku ne cdo pako shkruhej “Paketa Kiriakidhi”.

Ne Boston eshte nje skulpture ne bronx Ku legjendari Spiro Lui shikon Stelion duke vrapuar.

/Pergatiti Kostaq Dodo Dhuvjani/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

What do you think?

Written by Admini

Presidenti Ilir Meta vlereson me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, Koto Hoxhin

Gliko me luleshtrydhe, mësoni cila nikoqire gjirokastrite e ka përgatitur!