in

E Qeshura e Autorit Gjirokastrit Shpetim Emiri në Librin“Studentët janë të vonuar!”, Shprehje e Raportit të Tij me Realitetin

E qeshura e autorit gjirokastrit Shpetim Emiri ne librin“Studentët janë të vonuar”, shprehje e raportit te tij me realitetin.

“Studentet jane te vonuar!”

Kështu  titullohet libri i tretë dhe i fundit i triptikut me vargje satirike të autorit Shpetim Emiri me parathenie te shkrimtarit Petrit Ruka.

Ky liber vjen pas dy librave te meparshem me poezi satirike ” Moj Gjirokastra “ pa vulë “!” dhe “ Sot ke qejf te vdesesh”.

Sipas shkrimtarit Petrit Ruka “ qe prej titullit ndjehet lehtesisht se udhen e sendertimit e merr prej levizjes se bukur studentore te dhjetorit 2018 e cila, siç shkruan autrori, nisi te na ndryshoje jeten shpirterore dhe lindi shpresen per te ringjallur trupin e drobitur te Atdheut, mbushur plage te mahisura krimi, korupsioni, grabitjeje e padrejtesish.”

Edhe kete radhe, autori gjirokastrit Shpëtim Emiri, si dhe ne librat e tjere eshte emocionalisht i ngarkuar dhe mjaft shprehes ne te gjitha krijimet ndaj fenomeneve negative te realitetit qe jetojme te gjithe.

Ne shumicen e krijimeve te librit, e  qeshura e Shpetimit eshte e hidhur, ironike dhe e drejtperdrejte per situaten, ngjarje dhe fenomene shqetesuese qe pengojne zhvillimin e jetes demokratike dhe ngritjen e mireqenies ekonomike te vendit.

Me kete vellim te ri te Shpëtim Emirit, lexuesi do te kete rastin e kenaqesise qe edhe te qeshi me humorin dhe ironine por edhe te ndjeje e t`i bashkohet zerit dhe shqetesimit qytetar te autorit, shpreses se perbashket per ndryshime.

Autori Shpetim Emiri ka  botuar deri tani shtate libra.

I urojme  shendet e krijimtari te mbare gjate ketij viti e ne vazhdim.

What do you think?

Written by Admini

Ju Kujtohen Çiçibunet që Shiteshin në një Dyqan në Qafë të Pazarit?!

Ja si Përgatiten Qoftet Tipike të Qytetit të Gjirokastrës me Lëng ose Pa Lëng!