in

Dr. i Njohur Laver Stroka- ”Parandalimi Kushton Shumë Pak, Mjekimi Kushton Shtrenjtë me Fund Shume Here edhe…”

Dr. i njohur Laver Stroka, dashamires i faqes tone, percjelle per ju disa keshilla te rendesishme qe duhen mbajtur parasysh gjate kesaj periudhe, dite te renduara me shqetesimin dhe ankthin e shkaktuar nga Lugati, sic dhe e kemi quajtur virusin vdekjeprures.

Ja keshillat: Nëse brenda 14 ditëve nga marrja e virusit ju shfaqet sëmundja me ETHE(të mërdhihura plus temperaturë e lartë),KOLLË dhe FRYMËMARRJE E SHPEJTUAR, njofto menjëherë mjekun e familjes për të marrë këshillat e nevojshme!

Nëse gjendja juaj do të rëndohet dhe do të keni shqetësimet e mëposhtme:MOSNGOPJE ME AJËR,dhimbje te vazhdueshme dhe peshe ne kraharor,turbullimete vetedijes, mavijosje te buzeve dhe te faqeve, njofto menjëherë mjekun e familjes dhe urgjencën mjekësore në numrin telefonik 127!

Ja dhe disa mjekime praktike:a-Per ethen dhe temperaturën e lartë:Lëngje(Ujë + kripë + sheqer – USHK) 50-100 ml/kg peshë trupore të rriturit, dyfish fëmijët.
Kompresa në bark sa temperatura zbret nën 38 gradë Celsius.
Ushqim: Kos, djathe, gjizë, fruta dhe perime të stinës.

b-Për kollën dhe shqetësimet në frymëmarrje:Caj dafine, Zamkë bletë(propolis)

ZGJIDHNI! PARANDALIMI KUSHTON SHUME PAK.MJEKIMI KUSHTON SHTRENJTË ME FUND SHUMË HERË TRAGJIK-keshillon Dr. Laver Stroka.

What do you think?

Written by Admini

Koronavirusi/ Çfarë i tha Gjirokastriti i Parë Një të Riut nga Dunavati që i ka Akoma “Buzët me Qumësht”!

Kujtesë/ Mësues të Shkollës 8-Vjeçare “Naim Frashëri” të Qytetit të Gjirokastrës