in

Dhimbje dhe hidhërim i thellë në Gjirokastër për ndarjen nga jeta të njeriut të mirë Jani Liti

Tre jave me pare ne faqen tone kemi percjelle nje shkrim me foto te mikut tone Vasil Muka ne bashkebisedim me nje grup qytetare te nderuar ne nje nga lokalet e Qafes se Pazarit, te qeshur e te gezuar, midis tyre dhe Jani Liti qe dje ia mori jeten Covidi i pabese.

Ne keto minuta qe po shkruajme kunati i tij, Vasili ka hedhur ne faqen e tij nje shkrim ne kushtim te Janit te mire qe do ta kujtojme gjithmone.

Ja postimi i vasilit: A ka rruge, rrugice e sokak qe nuk gjemoi nga zeri i tij hokatar?A ka nikoqire gjirokastrite, dropullite;lunxhote,libohovite,lazaratse, labe te vjetra e te reja qe nuk ndjene nevojen e duarve te arta te tij per te riparuar soben,lavatricen,frigoriferin a buljeren? 45 vjet ne sherbim te qytetit here me kembe e here me makine me canten ne dore,me kolegun Bashkim shtepi me shtepi e shakate mbushnin odate, korridoret e guzhinat. Sa here e duartrokiten gjirokastritet si basketbollist kur luante ne Bashte te Teqese? Dikush shok ekipi shkruante me dhimbje: Do takohemi andej e do bejme nje 5 -ce basketbollistesh. Dhjetra e qindra telefonata ne jeten time kam bere per tu dhene lajme vdekjesh njerezve,por per kete njeri erdhen qindra telefonata mes ngasherimesh e lotesh nga ana tjeter e telefonit. Ishin shoket,miqte te njohurit se e njihnin e u fliste dhe gureve te udhes, te cileve pandemia tinzare u mori te dashurin e nuk i la ta percillnin, por prape ashtu ne largesi dhjetra miq e percollen. Ne kushte normale nuk mund ti nxinin varrezat ata qe do ta percillnin, se ai ishte qytetar e nuk linte ksoll(vaki) pa shkuar ashtu si dikur babai i tij i nderuar Koco Liti.Covidi ja beri me te pabese, e mundi ate kollos te gjate mbi 1.90 ,ate njeri gojeembel, te qeshur e optimist per jeten.Miku e shoku im i pazevendesueshem do te me mungoje nder njerezit e dashur ne Gjirokaster, por kujtimi e nderimi per te nuk do shuhen. Shoket Bashkimi e Fotoja qe cdo te shtune takoheshin ne Qafe te Pazarit,e pinin nje gote raki,se ishin qytetare e Qafa e Pazarit i tethiqte e ata i benin nder Qafes,si dikur ne rini kur punonin ne Rip.Sherbime nuk do ta kene me.Miq e shoke sportiste,peshkatare, mjek e inxhiniere, ustallare e shofere, te gjithe ngelen ne pikellim. Mesues te shkolles se mesme me lot ne sy ngushellonin nga telefoni,mesuese Leta e Elsa nuk e harruan nxenesin e tyre capken edhe pse kishin kaluar me se 45 vjet. Ai me sakrifica ngriti e bekoi nje familje te bukur me Valin,me Kosten, me Lorenen,me Fevronine e u la uraten,pasi ai besonte e respektonte fene e tij. Cdo te diel i veshur per feste shkonte ne Kishe e nderonte e trashegonte traditen e te pareve te tij, Litajve e Basharajve.Lola e Raqi te pikelluar, ndjehen krenare per vellain e tyre,gojeemblin.Jeta eshte bukur e ai e donte por me sa duket Zoti e mori prane vehtes e ne lutemi per te.U prehsh ne paqe miku im, shoku im i mire Jani Liti”.shkruan Vasil Muka.

Gjirokastraonline i shpreh familjes, femijeve, te afermve, miqve te shumte te te ndjerit ngushellime dhe shpirti i mire , i paster i Janit u prehte ne paqe!

I paharruar kujtimi dhe kontributi qe ka dhene Jani Liti per Gjirokastren dhe banoret e saj qe e donin dhe ai i respektonte me fjalen, punen dhe buzeqeshjen e tij te pahumbur!

What do you think?

Written by admin

Turshi domate, ja si përgatiten!

Ne nuk do të heqim dorë nga përpjekja për të bërë artin dhe kulturën të prekshme për të gjithë