in

Urimi i familjes Zisi nga Tranoshishta per biznesmenin lunxhot Kiço Noti

Keto ne tepsi jane petullat e Pashkes dhe Krishtlindjeve qe familja Zisi nga fshati Tranoshishte e krahines se Lunxherise ia ka derguar dhurate Presidentit te firmes se njohur Trahana dhe Rosnica Lunxheria zotit Kiço NOTI, urim per festat e fundvitit, Krishtlindjen dhe Vitin e RI.

 

Per kete dhurate, vleresimin e familjes Zisi, zoti Kiço e ka shprehur edhe ne faqen e tij ne fb ku ka shkruar :

Keto petulla qe dergohen edhe dhurate, behen edhe per te nderuar dhe respektuar njerezit e mire qe punojne per vete por qe kujdesen edhe per te tjeret.

Jane petulla te derrases ndryshe nga te tjerat,tradite shekullore e gjysheve dhe nenave te krahines se Lunxherise.

Thone se kane nje moshe, nje “ditëlindje”, me lindjen e Krishtit.Historia e ardhur deri ne ditet tona eshte kjo:Kur Nënë Maria lindi Krishtin, te kasollja e mbeshtollën me peta të ngrohta të përgatitura në zjarr. Nga ky moment u quajten Petullat e Pashkes per t’i shijuar edhe ne Krishtlindje.

What do you think?

Written by admin

Sot, në Krishtlindje, urojmë Kristaqët që festojnë Emrin

Rruga nenkala ne Gjirokaster, gjeni emrin nese ka ose vendosni si do ta quanit!