in

Përkujtohet 4 Dhjetori i vitit 1912, ngritja e Flamurit të Lirisë në Kështjellën e qytetit të Gjirokastrës

4 Dhjetor 1912 eshte ngjarja me e rendesishme per popullin e qytetit te Gjirokastres menjehere pas shpalljes se pavaresise kombetare nga Ismail Qemali ne Vlore, me 28 Nentor 1912.

This image has an empty alt attribute; its file name is 129476420_430118148157312_1016362309673119927_n-768x1024.jpg

Patriotet gjirokastrite, pas luftrave e perpjkjeve te medha per liri dhe pavaresi, arsim dhe progres shoqeror, u ,mblodhen ne kala dhe shpalosen te lire flamurin e Skenderbeut, shpallen fitoren e madhe te clirimit te qytetit nga pushtuesit osmane.

Nga ajo dite , kjo ngjarje madhore perkujtohet, populli i Gjirokastres kujton dhe nderon bijte e bijat e tij qe luftuan per pavaresine dhe lirine e vendit.

Edhe sot, ne kujtim te kesaj ngjarjeje te madhe, ne keshtjellen e qytetit, ne vendin ku eshte vendosur dhe nje pllake perkujtimore, ne prani te autoriteteve te pushtetit lokal u organizua ceremonia e ngritjes se flamurit.

This image has an empty alt attribute; its file name is 129629160_429486508458228_7278786773843357810_n.jpg

Lavdi kesaj dite, lavdi patrioteve dhe luftetareve te lirise!

What do you think?

Written by admin

Gjirokastra në punimet e Ervin Shametit-Urime dhe krijimtari të mbarë!

varavingo me fjalë të mira nga Amerika dhe sokaku:Sa vrima ka muri aq halle ka burri.Ruaju nga zjarri, nga uji, gruaja dhe dhija e të tjera